Gwałt, zamach i publiczna kara – czyli wizyta Kazimierza na Węgrzech

Kazimierz III Wielki
Przyszły król Polski Kazimierz III Wielki

W roku 1329 królewicz Kazimierz III Wielki wyjechał na Węgry, aby odwiedzić dwór swojej siostry Elżbiety i jej męża Karola Roberta, króla Węgier. Miał go tam nakłonić do udzielenia pomocy zbrojnej Polsce przeciw krzyżakom. Jednak to nie było wszystko co tam robił.

Podczas pobytu spodobała mu się pewna dworzanka Klara Zach. Ona jednak odrzuciła zaloty przyszłego króla. Tak go to zmartwiło że zaczął symulować chorobę. Jego siostra widząc że jest to choroba nie ciała ani umysłu, ale serca wezwała ją do komnaty Kazimierza a samemu się oddaliła, niejako w ten sposób pozwalając mu ją zgwałcić.

Elżbieta Łokietkówna
Elżbieta Łokietkówna

Królewicz wkrótce wyjechał z powrotem do Krakowa, ale po kilku miesiącach skutki ich wspólnej nocy zostały dostrzeżone przez ojca Klary, Felicjana. Ten, gdy tylko się dowiedział o wszystkim od swej córki, wściekły zebrał swych synów i sługów aby ruszyć na „audiencję” do króla Karola Roberta, którego niesłusznie obwiniał za całe zajście.

Gdy wszedł do komnat królewskich, król, królowa oraz ich dzieci właśnie spożywali posiłek. Zach wyjął ukryty miecz i zaatakował. Niegroźnie zranił Karola Roberta, jednak Elżbiecie uciął 4 palce gdy ta usiłowała ochronić męża własnym ciałem. Wkrótce dworzanie zabili Felicjana, a król wpadł w gniew. Nakazał zabić bez wyjątku wszystkich przedstawicieli rodu Zachów. Samej Klarze odcięto nos, wargi i palce u rąk (zemsta za Elżbietę, jak sądzę) i wożono ją po całych Węgrzech ku przestrodze przyszłych królobójców, aż ostatecznie po tych torturach stracono ją. Biedactwo.

Niektórzy przedstawiciele rodu Zachów ruszyli do Polski aby tam szukać schronienia. Król Władysław Łokietek pozwolił im zostać. Pewnie sam także skazałby ich na śmierć gdyby jego rodzony syn był w tym wypadku bez winy. Jednak sędziwy król, choć okrutny, to sprawiedliwy. Niesamowicie wstyd mu było za Kazimierza.

Gniew Felicjana Zacha
Próba zamachu Felicjana Zacha na Karola Roberta

Niedoszły zamach na króla i represje jakie padły na ród Zachów to fakty historyczne, natomiast sam romans i historia o niepohamowanej żądzy Kazimierza to źródła Krzyżackie, więc nie wiadomo czy to po prostu nie była propaganda. Jednak fakt że Łokietek pozwolił Zachom zostać w Polsce oraz przyszłe romanse Kazimierza sprawiają że ta historia jest raczej prawdopodobna.

Śmierć Klary Zach
Śmierć Klary Zach

Grafika : 1, 2, 3, 4