Klątwa kniazia Jaremy

Jeremi_Wiśniowiecki
Kniaź Jarema Wiśniowiecki herbu Korybut

Kniaź Jeremi Michał Wiśniowiecki herbu Korybut. Wielki wódz, wojownik, patriota i obrońca ojczyzny. Wybawiciel żydów i katolików z okrutnych rąk Kozaków zaporoskich, oraz zacięty wróg i zwycięzca powstańców w dobie Chmielnicczyzny. Umarł bardzo młodo, tak naprawdę nie wiadomo jak i dlaczego, a także co stało się z jego zwłokami. Mumia w jego symbolicznej trumnie to prawie na pewno nie Jarema. Jego śmierć przypisuje się klątwie jaką rzuciła nań… jego własna matka.


 

Regina_Mohylanka
Raina Mohylanka

Narodzony w sierpniu 1612 roku, swoje imiona otrzymał po dziadkach (Jeremim Mohyle, ojcu matki, hospodarze mołdawskim i Michale Wiśniowieckim). Młody Jeremi nie mógł znać swego ojca, księcia Michała Wiśniowieckiego, kasztelana kijowskiego, gdyż umarł już 1616 roku otruty przez jakiegoś prawosławnego mnicha.

Matka też nie wychowywała go długo, Raina z Mohyłów, córka władcy Mołdawii umiera w 1619 a opiekę nad Jaremą i jego rodzeństwem przejmuje daleki krewny książę Konstanty, znany magnat polski który odkrył Dymitra I Samozwańca.

Nawet mimo tego że rodzice umarli gdy Jeremi miał zaledwie 4 i 7 lat, to okazało się że wszystkie cechy jego ojca zmieściły się w genach. Jarema zachował silny charakter i charyzmę nawet mimo bycia wychowanym przez stare kobiety, księży i zakonników.

mgarski monaster
Mgarski Monaster Przemienienia Pańskiego

Jednak jezuickie wychowanie jakie mu udzielono miało na nim impakt.  W roku 1632 porzuca on starą prawosławną wiarę, nawracając się na katolicyzm, wbrew wyraźnemu zakazowi jego matki, która na łożu śmierci zabroniła opuszczać rodzinnego kościoła.

Tak czy inaczej, nawrócił się. Ale nie zrobił tego z przyczyn majątkowych czy też aby zrobić karierę. W ówczesnych czasach w senacie zasiadali nie tylko katolicy i unici, ale także protestanci i zagorzali reprezentanci prawosławia. Nie, Jarema nawrócił się ze względu na przekonanie, po prostu bardziej przemawiał doń obrządek zachodni. Co nie oznacza że stał się nietolerancyjny. Wręcz przeciwnie. W swoim majątku prywatnym wspomagał rozwój prawosławia.

zwłoki wiśniowieckiego
Domniemane zwłoki Wiśniowieckiego

Niektórzy właśnie w nawróceniu widzą przyczynę zgonu Jaremy i braku pamiątek po nim. Bo gdy nauka zawodzi i nie wiadomo co się dzieje, to się na magię i wiedźmy wszystko zrzuca, nie? Więc postanowiono zwalić winę na klątwę którą rzuciła jego matka Raina. Podczas budowy Mgarskiego Monasteru Przemienienia Pańskiego w Łubni w akcie fundacyjnym napisała :

„a ktoby tę fundację w przyszłości naruszać i kasować miał, albo na starożytną błahoczestywą wschodnią prawosławną wiarę następował i odmieniał – tedy niech będzie nad nim klątwa”

Ja oczywiście w klątwy nie wierzę, ale to całkiem zabawny zbieg okoliczności, prawda?

 • SzlachcicSpodRypina

  Drży ze strachu czerń kozacza,
  Dęba stają osełedce –
  Kniaź Jarema się nawraca,
  Prawosławnej wiary nie chce!

 • Kretkowski

  W google – złoty stater Aleksandra Macedońskiego (numer 309759988)

  Nasi barbarzyńcy przedziurawili go i zrobili sobie z niego i z innych staterów greckich i auresów rzymskich naszyjnik. To łobuzy !

 • Kretkowski

  Poszukaj sprzedawcy tego statera ! Potem przejdziemy do aureusów rzymskich. Widzisz, jak złoto wędrowało po całej starożytnej Europie. Moje wiadomości kasuj ze swojego bloga. Są przeznaczone tylko do Twojej wiadomości.

 • Kretkowski

  Po co tak nazwałeś blog ? Po co pogardliwie opisałeś szlachcica spod Rypina ? A mogło być całkiem inaczej ………………….. !!!!!!!!!!