0 – cyfry arabskie w Europie

numeryCyfry arabskie. Powszechny na całym świecie system liczbowy. Niesamowicie ważne osiągnięcie matematyczne ze względu na rozpowszechnienie pojęcia liczby 0. Ale tak naprawdę, wcale nie pochodzą od Arabów. A więc jak to było? I skąd wzięła się liczba „0”?

Al-Khwārizmī

Cyfry arabskie to właściwie zeuropeizowana wersja cyfr indyjskich. Indie w VII wieku zostały najechane przez Arabów. Ci przejęli za pomocą sanskrytu wiedzę na temat systemu dziesiętnego i właśnie liczb indyjskich. Ich propagatorem stał się perski matematyk Al-Khwārizmī, który napisał o nich książkę. Od zlatynizowanej wersji jego nazwiska, Algoritmi, wzięły się takie pojęcia jak „algebra” czy „algorytm”

Do Europy cyfry arabskie przybyły z Północnej Afryki. Proces rozpoczął się już w X wieku jednak to dopiero Leonardo Bonacci, znany jako Fibonacci wypromował w swych księgach system arabski, jednak głównie w szeregach wyższych uczonych.

fibonacci
Fibonacci

Ale rozpowszechnianie tego systemu przypadło akurat na wiek krucjat. Tym samym, kościół który sądząc, że cyfry pochodzą od Arabów, a więc ówczesnych wrogów był przeciwny wprowadzaniu arabskich cyfr. We Florencji zakazano nawet używania liczby 0 która to miała być rzekomo wynaleziona przez Szatana. Brak mi słów… Oczywiście nie cały kler był negatywnie nastawiony do tego. Na przykład papież Sylwester I robił co mógł aby spopularyzować cyfry arabskie.

Ostatecznie stał się normą w całej Europie w XV wieku, kiedy to powstała prasa drukarska, która używała właśnie tego systemu.

  • Elzbieta

    Al Chorezmi byl Chorezmijczykiem spod Urgenczu.