Black Dinner

black dinner2
(Źródło : http://www.robertsewell.ca/jamesiicornweb.jpg)

Black Dinner (w dosłownym tłumaczeniu „Czarny Obiad”) to uroczystość zorganizowana przez Lorda Kanclerza Szkocji Sir Williama Crichtona w 1440 roku na dworze wówczas dziesięcioletniego króla Szkocji Jamesa II.

Zaproszony został na niego William Douglas szósty Earl Douglas. W tamtych latach rodzina Douglasów była tak potężna, iż uznano, że zagraża stabilności Szkocji.

William Douglas zabrał na przyjęcie młodszego brata Davida. James dobrze dogadywał się z Douglasami. Ponoć był nawet oczarowany ich osobowościami i zaprzyjaźnił się z nimi.

Obiad przebiegał spokojnie do chwili gdy na stół, tuż przed Earlem postawiono głowę czarnego byka, symbol śmierci. Po skończeniu uczty, bracia Douglasowie zostali wyciągnięci przez straż króla poza zamek, gdzie urządzono im stronniczy proces, podczas którego ich znieważano i wyśmiewano, aby następnie odciąć im głowy. Młody król James II protestował i błagał o litość swoich własnych poddanych, ale nic to nie dało, chociaż egzekucje przeprowadzono (wbrew rozkazom inicjatorów intrygi) z czterodniowym opóźnieniem.

black dinner
(Źródło : http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2013/06/06/article-2336669-1A2C5293000005DC-856_634x577.jpg)

Nie wiadomo dokładnie kto był sprawcą, jednak najczęściej podejrzewa się doradcę Jamesa I, Sir Alexandra Livingstone’a.