„Et tu, Brute?” – zamach na Juliusza Cezara

brutus
Brutus

Co zrobilibyście gdyby okazało się wasz demokratyczny kraj jest zagrożony zmianą w tyranię? Czy próbowalibyście powstrzymać uzurpatora? Czy próbowalibyście go powstrzymać, nawet jeśli byłby to wasz bliski przyjaciel i dobroczyńca?

Takie myśli krążyły w głowie Brutusa w roku 44 p.n.e. Roku w którym Juliusz Cezar został zamordowany.

Powstrzymanie Cezara przed zgarnięciem władzy absolutnej w Rzymie to nie była tylko sprawa polityczna. To była sprawa osobista. Mienił się potomkiem Lucjusza Juniusza Brutusa, człowieka który miał dużą rolę w obaleniu ostatniego króla Rzymu, Tarkwiniusza Pysznego w 509 roku. Ale zamiast zatrzymać zdobytą władzę w swoich rękach, oddał ją ludziom, ustanawiając Republikę, w zamyśle, aby już nigdy więcej żaden król nie rządził. Można powiedzieć, że poszanowanie wolności człowieka miał we krwi.

juliusz cezar
Juliusz Cezar

Ale rzymska zasada, głosząca, że żaden człowiek nie może trzymać zbyt dużej władzy. A teraz, prawie pięć wieków później, ta zasada jest zagrożona. Pozycja Juliusza Cezara jako konsula Rzymu była interesującą. Przez lata wygranych wojen gromadził majątek, stając się ostatecznie najbogatszym człowiekiem w całym Rzymie. A po pokonaniu Pompejusza Wielkiego w wojnie domowej, jego potęga sięgnęła zenitu.

Jego zwycięstwa i inicjatywy (jak rozdawanie ziemi biednym) sprawiły, że stał się niezwykle popularny wśród ludu rzymskiego a także wśród wielu senatorów. Stawiano pomniki, dedykowano świątynie, ba, Julek dostał nawet swój własny miesiąc w kalendarzu : z Quintillis na Iulius (lipiec, albo po angielsku July). To się nazywa chwała, nie? Oprócz tego urząd dyktatora, który miał sprawować władzę nieograniczona W CZASIE WOJEN został przekazany Cezarowi na nieokreślony czas.

To wszystko nie podobało się niektórym senatorom, którzy obawiali się powrotu do monarchii, o której obalenie ich przodkowie tak ciężko walczyli. Oraz oczywiście tym ambitnym, którym po prostu nie odpowiadało to, że Cezar może ograniczyć ich kompetencje.

rzymZatem grupa konspiratorów zaczęła planować zamach na życie Juliusza Cezara. Przewodzili nimi : Gajusz Kasjusz Longinus oraz właśnie Brutus. Dołączenie do spisku było ciężką decyzją dla Brutusa. Pomimo poparcia Pompejusza podczas wojny domowej, przeżył tylko i wyłącznie dzięki wstawiennictwu samego Cezara, który nie tylko mu wybaczył, ale także uczynił doradcą i wyznaczył na kilka ważnych urzędów. Nie chciał spiskować przeciw człowiekowi który traktował go jak syna, ale ostatecznie obawy przed ambicjami Cezara oraz naciski Kasjusza przekonały go.

Dzień w którym uderzyli to 15 marzec 44 roku p.n.e. Na spotkaniu senatu 60 spiskowców otoczyło Cezara. Wyciągnęli sztylety i jeden po drugim zaczęli go dźgać. Juliusz walczył niestrudzenie, dopóki nie ujrzał Brutusa. Pomimo osławionych przez Szekspira słów „Et tu, Brute?” (i ty, Brutusie?), nie wiemy czy naprawdę to powiedział. Niektórzy mówią, że milczał, inni, że powiedział „i ty, synu?”. Jakkolwiek by nie było, faktem jest, że gdy ujrzał Brutusa zakrył rękoma twarz i zaprzestał walki. Umarł będąc dźgniętym 23 razy.

Ale spiskowcy nie przemyśleli jednego. Nie spodziewali się, jak wielkie jest poparcie dla Cezara wśród Rzymian, którzy sądzili, że jest on efektywnym przywódcą, a senat postrzegali jako skorumpowanych arystokratów. W chwili zamordowania Cezara, Rzym wszedł w stan paniczny. Senatorzy, którzy nie brali udziału w spisku, podjęli męską decyzje… i zwiali z Rzymu. Zabójcy natomiast zabarykadowali się w Kapitolu.

Vincenzo Camuccini, "Morte di Cesare", 1798,
Vincenzo Camuccini, „Morte di Cesare”, 1798

Ale historia pokazała, że działania spiskowców miały zgoła inne wyniki niż tego sobie życzyli. Oktawian August przejął inicjatywę, wygłosił mowę na pogrzebie Cezara, i zdobył sobie poparcie niezadowolonego ludu. Spiskowcy zostali wyrzuceni z Rzymu, a wkrótce potem to Oktawian August przejął władzę absolutną zbierając ostrożnie tytuły i przynosząc upadek republiki.

A teraz pytanie do was. Czy uważacie, że Brutus zasłużył na miano zdrajcy czy bohatera? Głosujcie!

Czy Brutus był zdrajcą czy bohaterem?

View Results

Loading ... Loading ...