Król który nie lubił psów – Stefan Batory

Stefan Batory
Król Polski i Wielki Książę Litewski Stefan I Batory

W czasach swojej młodości, w Siedmiogrodzie, przyszły król Polski i Wielki Książę Litewski Stefan Batory został dość dotkliwie pogryziony przez psa w nogę. Rana nie została porządnie opatrzona, i nigdy się nie zagoiła. Miała być powodem do okazjonalnych wybuchów gniewu Stefana, połączonych czasami z częściową utratą świadomości.

Nietrudno się więc dziwić, że w przyszłości Batory żywił niechęć do tych małych, wrednych potworów. Raz okazał antypatię doń na oczach włoskiego inżyniera wojskowego Dominika Ridolfino. Gdy podczas audiencji w Wilnie nadepnął on na nogę królewskiego psa…

i pies zaskomlał trochę. Gdy potem postąpiłem naprzód, aby podług zwyczaju ucałować rękę królewską, chart ów zerwał się za mną i ukąsił mnie w łydkę. To obaczywszy Najjaśniejszy Pan powstał z krzesła i kopnął psa tak silnie, iż padł jak długi na środek izby.

Nietrudno się jednak biedakowi dziwić. Jego rana, nigdy nie opatrzona jak należy przez całe jego życie sprawiała mu cierpienie, i była jedną z prawdopodobnych przyczyn jego przedwczesnej śmierci.

  • Swoją drogą, król który nienawidził psów wsławił się w historii najbardziej przez oblężenie PSKOWA.

    Przypadek?

  • Ja jako senior niezmiernie lubię sprawdzać Twojego blogaska.