Małżeństwo Jadwigi i Jagiełły

jadjagWesołego świętego Walentego. Niechaj ci wszyscy chorzy psychicznie ludzie żyją w spokoju. Aha, i zakochani też!

Świetny moment żeby omówić nieudane związki postaci ważnych historycznie, prawda? Czemu by więc nie zacząć od naszej ulubionej, niedobranej pary królewskiej : Władek i Jadzia!

Przyjrzyjmy się szybko postaciom naszych gołąbków. A więc, królowa Jadwiga :

jadwiga

 

 

 

 

 

 

 

I król Jagiełło :

jaegiełło
„Twój profil dawno nie był aktualizowany. Zaktualizuj swój profil”

Czy taki związek może się nie udać? Cóż, zasadniczo… tak. Małżeństwo było niedobrane wiekiem, charakterem, kulturą, poglądami i tak dalej. Do tego wszystkiego Jadwiga nie chciała urodzić Władysławowi syna, na którego bardzo liczył. Natomiast Jadwiga nie mogła znieść pogańskich przyzwyczajeń Jagiełły które wyniósł z Litwy. Jadwiga i Jagiełło zdecydowanie nie kochali się nawzajem, chociaż darzyli się szacunkiem. Krzyżacy notowali, iż Jadwiga odwracała się nawet plecami do Jagiełły.

Znamy też legendę, jakoby przerażona Jadwiga przed małżeństwem wysłała swego zaufanego dworzanina który miał sprawdzić „dzikość” swego przyszłego męża. I chociaż jego raport był wielce dla Litwina pochlebny, to Jadzia nigdy się nie przekonała.

jadwiga i jagiełło
Jagiełło i Jadwiga

Chociaż, czasami mówi się także o teorii, jakoby Jadwigę i Jagiełłę łączyło coś więcej niż się mówi. Nie była to więź małżeńska, ale raczej ojcowska. Być może samotna królowa, praktycznie nigdy nie widująca matki z martwym ojcem, mogła obrać sobie po bliższym poznaniu Władysława jako symbol ojcowski. Albo starszego brata? To przecież także wyjaśniałoby brak jakiegokolwiek pożycia małżeńskiego, a rzucałoby na całą sprawę nieco bardziej optymistyczną tezę, aniżeli robienie z Jadzi męczennika zmuszonego do przeżycia ze starszym od siebie krypto-poganinem, prawda?

A mnie zastanawia wasz pogląd na ten temat. Sądzicie że małżeństwo było udane, nieudane, czy może skłaniacie się ku teorii ojca i córki?

Czy uważasz że małżeństwo Jadwigi i Jagiełły było udane?

View Results

Loading ... Loading ...
 • marsedam

  Bardziej skłoniłabym się ku teorii, że tratowali się jak ojciec i córka, bo małżeństwo do końca nie było udane, ale tak to już było, że jeśli ustalało się z kimś ślub, to nie brano pod uwagę uczuć.

  • SzlachcicSpodRypina

   „Po co pytać pannę młodą o zdanie, skoro masz okazję zagarnąć Litwę?” – tok myślenia polskiej szlachty 🙂

 • walenty

  Ciekawe czy obchodzili walentynki 😀

  • SzlachcicSpodRypina

   Nie mam pojęcia, chociaż zwyczaj (pomimo posiadania katolickiego patrona) sięga pamięcią do Starożytnego Rzymu, więc kto to wie, może obchodzili? Ale ci dwoje pewnie nie bardzo… 😉