Obrona Głogowa

henryk v
Henryk V

W roku 1109 cesarz Henryk V, mający wcześniej zatargi z księciem Polski Bolesławem Krzywoustym, postanowił najechać na swojego wschodniego sąsiada. Oficjalnym pretekstem było przywrócenie na tron, wygnanego wcześniej brata Bolesława, Zbigniewa. Henryk wystosował Krzywoustemu ultimatum które zakładało

  1. Złożenie przez Bolesława hołdu
  2. Płacenie trybutu
  3. Przekazania Zbigniewowi połowy kraju

Bolesław mimo walk jakie wówczas prowadził z Pomorzanami, ultimatum odrzucił. Wojna była wówczas pewna.

krzywousty
Bolesław Krzywousty

W sierpniu tegoż roku, niemiecka armia ruszyła na Śląsk, wspierana przez sojusznicze armie Czechów. Krzywousty zajęty tłuczeniem Pomorzan, daleko na północy, ograniczył się jedynie do wysłania niewielkiego oddziału, który miał nie wdawać się w konflikt, ale prowadzić walkę podjazdową.

Wobec tak słabego oporu, Henryk V poczuł się najwidoczniej pewny siebie i uznał że należy uderzyć w samo serce kraju. Na Wielkopolskę. Chcąc zabezpieczyć sobie plecy, musiał jednak przejąć wcześniej gród w Głogowie. Zaatakował nic niespodziewającą się załogę grodu, zdobywając podgrodzie i biorąc licznych jeńców. Potem poprzywiązywał ich do machin oblężniczych aby „dyplomatycznie nakłonić” obrońców do kapitulacji. Załoga skontaktowała się z Krzywoustym, który wiedząc że może to rozstrzygnąć całą wojnę nakazał Głogowianom

„nie oszczędzać własnych synów i krewnych bardziej więcej niż Niemców i Czechów”

A potem dodał, że jak który się podda, to zostanie powieszony. Okrutne, ale jak widać skuteczne, bo gród nie upadł, nawet po wielomiesięcznym oblężeniu. Henryk V po tak długim czasie zauważył że cała sprawa jest skazana na porażkę. Wystosował więc wobec Krzywoustego dużo łagodniejszą propozycję pokoju, ograniczając się do jednorazowej daniny. Bolesław odrzucił i tę propozycję, a następnie w końcu ruszył na południe z Pomorza.

wojna polsko-niemiecka
Wojna polsko-niemiecka w 1109

Niemieckie wojska porzuciły oblężenie Głogowa i ruszyły w stronę Wrocławia. Polski książę jednak złapał ich nim tam dotarli. Miało wówczas, rzekomo dojść do legendarnej, zwycięskiej bitwy na Psim Polu. Ponieważ jednak o tej potyczce nie wspomniał żyjący wówczas Gall Anonim, raczej nie miała ona miejsca. Tak czy inaczej, wobec niekorzystnej sytuacji, Henryk V ogłosił kapitulację.

Źródła obrazów : Wikipedia
Portret Krzywoustego