Skąd pochodzą pierogi ruskie?

ruskie
(źródło : http://www.przepis-kulinarny.pl/image/newsy/max/1671.jpg)

Oto pytanie które zadało wielu ludzi na świecie. I wielu pokroić by się dało za stwierdzenie, że jest to polska potrawa. Ale nazwa mówi nam zgoła co innego, nieprawdaż? Dzisiaj odpowiem na pytanie które od zarania dziejów nurtuje Polaków na całym świecie.

Skąd tak naprawdę pochodzą pierogi ruskie?

Ale zanim poznacie odpowiedź na to pytanie, powiedzcie jak myślicie?

Jak myślisz, skąd pochodzą pierogi ruskie?

View Results

Loading ... Loading ...

No, a teraz do rzeczy. Pierogi nie są wynalazkiem ani Polaków ani tym bardziej Rosjan. Przywędrowały do kraju nad Wisłą prosto z Chin, przez Rosję, Ukrainę aż w końcu dotarły do nas. Ale w takim razie dlaczego nie mówimy nań, „pierogi chińskie”? Dlaczego tak bardzo uczepiliśmy się tej Rosji?

No cóż, pierwszą sprawą jaką należy poruszyć w tym wypadku jest obalenie stereotypu. „Ruskie” kojarzą nam się z obraźliwym określeniem na Rosjan, ale jest to pod względem historycznym błędne. Przymiotnik ruskie powinien nam kojarzyć się z Rusią czerwoną, ziemią która znajdowała się za czasów pierwszej Rzeczypospolitej w obrębie województwa ruskiego. Oznacza to, że wcale nie traktowano tychże pierogów za coś obcego, a za rodzimy pokarm, który po zmianie granic przestał po prostu być aktualny.

Rzeczpospolita Obojga Narodów
Województwo ruskie znajduje się na południu.
  • Dissu

    Agh… Dałbym rękę za to, że to nasi Rusini wynaleźli… Dzięki za info!