Początki Igrzysk Olimpijskich

Ruiny Olimpii

Trwające już od wielu lat, igrzyska, które pierwotnie były tylko małą częścią obchodów ku czci boga Zeusa w niewielkim miasteczku – Olimpii dzisiaj stało się największym wydarzeniem sportowym na całej Ziemi. Ale jakie były jego początki?

Rok 776 p.n.e. – data pierwszych igrzysk olimpijskich stała się podstawą najstarszego greckiego kalendarza, w którym czas dzielono na odstępy (nazywanymi „olimpiadami” pomiędzy igrzyskami. W myśl filozofii starożytnych Greków, że

„współzawodnictwo rodzi doskonałość” – starożytni Grecy

 

Olimpia

rywalizowano tam nie tylko w wydarzeniach sportowych, ale także organizowano zawody muzyczne, poetyckie i konkursy śpiewu.

Wyścig hoplitów w uzbrojeniu

Chociaż, przez pierwsze trzynaście igrzysk, zawody miały tylko jedną dyscyplinę : bieg na 200 metrów. Z czasem dodawano nowe dyscypliny, takie jak boks, wyścigi rydwanów czy nawet wyścigi piechoty, gdzie zawodnicy ścigali się opatuleni w spiżowe uzbrojenie. Najistotniejszy był jednak pięciobój, czyli bieg, skoki, zapasy, rzut oszczepem i rzut dyskiem oraz pankracjon – brutalna walka pomiędzy dwoma uczestnikami w której niedozwolone było tylko gryzienie i wydłubywanie oczu. To wszystko gwarantowało zwycięstwo tylko najlepszym atletom.

Pierwszym zwycięzcą igrzysk był grecki piekarz – Korebus. Innym godnym wspomnienia jest Orsippus z Megary. Ten w 720 roku zdarł z bioder przepaskę, żeby móc dalej biec bez żadnych przeszkód w postaci odzienia. Sam rozpoczął w ten sposób tradycję występowania na Igrzyskach nago. Przyznacie sami, że zGOŁA niecodzienne widowisko.

Dyskobol

*wali się głową o ścianę za poprzedni żart*

Igrzyska Olimpijskie zakończyły się w roku 391 n. e. kiedy to cesarz rzymski Teodozjusz zakazał wszelkich pogańskich praktyk w Imperium. Jednak 1500 lat później w roku 1896 igrzyska zostały ponownie zorganizowane w Atenach stając się ponownie najważniejszym wydarzeniem sportowym świata.