Romantyczna noc w więzieniu

jan waza
Jan III Waza

W roku 1562 siostra polskiego króla Zygmunta Augusta i książę Finlandii Jan Waza zawarli mariaż. Nie nacieszyli się małżeństwem zbyt długo, albowiem Jan planował już od dłuższego czasu odzyskać dla Finlandii niepodległość wobec Królestwa Szwedów, do którego w danym okresie należała. I niestety, spiski wyszły na jaw, a król Szwecji Eryk, który był rodzonym bratem Jana napadł na niego i zamknął w więzieniu pod Sztokholmem.

Jego żona została schwytana wraz z nim, ale pozwolono jej odejść. Ta jednak nie chciała opuścić swego małżonka. I w takiej właśnie sytuacji, 20 czerwca 1566 na świat przychodzi przyszły król polski i wielki książę litewski Zygmunt.

zygmunt w więzieniu
Zygmunt Waza wraz z rodzicami w więzieniu
eryk waza
Eryk Waza

Tak, sterczeli w pace przez dobrych kilka lat. Ale to się wkrótce miało odmienić. Okazało się że Eryk cierpiał na chorobę psychiczną, więc Ståndsriksdagen (coś w stylu szwedzkiego zjazdu całej szlachty) w roku 1566 postanowił go zdetronizować a na jego miejsce dać jego brata. Tak więc to Jan przejął władzę i wpakował Eryka do więzienia. W ramach zemsty.

Tak więc mały Zygmuś spędził trzy lata w więzieniu, tylko po to aby z niego dostać się na królewskie salony. Chyba się ucieszył…