Czy to ptak, czy samolot? – czyli o UFO Sobieskiego

sobieski1Król Jan III Sobieski. Jeden z najlepiej wspominanych władców I Rzeczypospolitej. Rycerz, król, a także… pierwszy Polak który zdał relację o Niezidentyfikowanym Obiekcie Latającym.

Właśnie tak. W 1683 miejsce miała legendarna wręcz bitwa pod Wiedniem. Ale nie jest to bynajmniej jedyne wydarzenie warte uwagi tego roku. W czasie gdy król Sobieski wraz ze swoim wojskiem znajdował się w Austrii, miało miejsce niesamowicie dziwne wydarzenie.

Była piękna pogoda, właśnie wstawał nowi świt. Na niebie jaśniała piękna tęcza. I księżyc był jeszcze widoczny na zachodzie. Początkowo, nikt nie zauważył niczego dziwnego. Komuś tylko mogło się wydawać, że coś jest nie tak. Coś mówiono o tym, że „miesiąc jakoś tak dziwnie wygląda”, albo że „już za późno, żeby widzieć księżyc”. Ale nie zwrócili na to uwagi, ruszyli dalej.

moon_jasonSzli na zachód. Przez cały czas czuli się obserwowani. Jakby jakaś tajemnicza siła wyższa zwróciła swój wzrok ku wojakom. Król Jan Sobieski jako spostrzegawczy człowiek, jako pierwszy zrozumiał co było przyczyną tego faktu.

Przyuważył bystro, że księżyc, w którego stronę szli nagle w nienaturalny sposób się poruszył. Następnie poprzez dziwaczne akrobację ruszył na wschód. Niedługo później znalazł się na wschód od nich, nieco dalej na lewo od słońca. Miesiąc zaczął wówczas nienaturalnie latać we wszystkie strony. Z początku wyglądało to chaotycznie, ale potem król zauważył, że owo dziwadło kreśli na niebie kształt X. Cały  czas, bez przerwy.

On i jego żołnierze patrzyli na te dziwy. Ale czy to oni spoglądali na zjawisko, czy zjawisko spoglądało na nich?

Trwało to niespełna godzinę. A potem – zniknęło. Nikt nie potrafił wyjaśnić całej sytuacji. Halucynacja? Być może, ale przecież widziało to tysiące ludzi. Czym tajemniczy obiekt był naprawdę, zapewne nigdy się nie dowiemy…

Źródła : https://www.youtube.com/watch?v=R_L6Ps_xrSQ
https://dzienwhistorii.files.wordpress.com/2012/05/sobieski1.jpg
http://claycord.com/wp-content/uploads/2012/06/moon_jason.jpg